nitrianskyregion.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Nitriansky región - informačný portál

Aktuálne spravodajstvo

AC Miláno má nového trénera

Niekdajší útočník Vincenzo Montella podpísal s milánskym klubom kontrakt na dva roky, ktorý začne plynúť 1. júla. MILÁNO 29. júna (WebNoviny.sk) - Novým trénerom futbalistov talianskeho klubu AC Miláno sa stal Vincenzo Montella. Ako uviedla oficiálna stránka "Rossoneri", 42-ročný niekdajší útočník podpísal s milánskym klubom kontrakt na dva roky, ktorý začne plynúť 1. júla. "Všetci v klube veríme, že štýl hry nášho nového trénera bude základom dôležitej, plodnej a pozitívnej spolupráce," píše sa v stanovisku AC Miláno. Klub v apríli odvolal srbského kouča Sinišu Mihajloviča, dočasne ho nahradil Cristian Brocchi. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo AC Miláno má nového trénera

Ceny ropy posilnili, investori sa vrátili na trh

Ceny zlata v utorok klesli. Investori vyberali zisky po tom, čo ceny za predchádzajúce dva dni vzrástli najviac od konca roka 2008.NEW YORK 29. júna (WebNoviny.sk) - Ceny ropy v utorok posilnili o 3 %. Investori sa vrátili na trh po dvoch dňoch otrasov vyvolaných hlasovaním britských voličov o vystúpení krajiny z EÚ. Ceny pomáhali stabilizovať obavy z výpadku dodávok pre hroziaci štrajk zamestnancov ropného a plynárenského priemyslu v Nórsku. Investori tiež očakávajú, že zásoby komodity v USA minulý týždeň klesli šiesty týždeň v rade. Oficiálne údaje o stave zásob za minulý týždeň zverejní v stredu Federálny úrad pre energetiku. Ceny ropy Brent posilnili o 1,42 USD na 48,58 USD za barel. Ľahká americká ropa zdražela o 1,52 USD na 47,85 USD za barel. Ceny zlata v utorok klesli. Investori vyberali zisky po tom, čo ceny za predchádzajúce dva dni vzrástli najviac od konca roka 2008. Vzácny kov totiž profitoval z dopytu po bezpečných aktívach v reakcii na neistotu po zverejnení výsledkov referenda o vystúpení Veľkej Británie z EÚ. Spotová cena zlata bola o 19:15 GMT na úrovni 1 311,60 USD za uncu, čo bolo o 1 % menej ako záverečná hodnota z pondelka. Augustové dodávky zlata na newyorskej komoditnej burze zlacneli o 0,5 % na 1 317,90 USD za uncu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ceny ropy posilnili, investori sa vrátili na trh

Francúzi chcú zostať v Európskej únii, ukázal prieskum

Plebiscit o vystúpení Francúzska z EÚ už dlhšie presadzuje šéfka krajne pravicového Národného frontu (FN) Marine Le Penová. Paríž 29. júna (WebNoviny.sk) - Väčšina Francúzov chce zostať v Európskej únii aj po rozhodnutí o odchode Veľkej Británie. Na EÚ sa aj naďalej spolieha 45 percent účastníkov prieskumu inštitútu TNS Sofres OnePoint pre noviny Le Figaro, rozhlasovú stanicu RTL a spravodajskú televíziu LCI, informovala v noci nadnes agentúra DPA. VŠETKO O BREXITE Naopak, 33 percent opýtaných uviedlo, že Francúzsko by malo tiež opustiť EÚ, 22 percent z 1000 respondentov si nevybralo ani jednu možnosť. Podľa francúzskej ústavy môže referendum vyhlásiť prezident. Plebiscit o vystúpení Francúzska z EÚ už dlhšie presadzuje šéfka krajne pravicového Národného frontu (FN) Marine Le Penová. Tento krok podporilo v prieskume 74 percent priaznivcov FN. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Francúzi chcú zostať v Európskej únii, ukázal prieskum

Na Slovensku vyrobia 80. miliónty elektromotor do práčok

Nové Mesto nad Váhom, 29.6.2016 (WBN/PR) - Spoločnosť Askoll Slovakia vyrobí jubilejný 80. miliónty elektromotor do práčok svetových značiek na Slovensku. Vedeli ste, že vašu práčku pravdepodobne poháňa elektromotor vyrobený na Slovensku? Práve Slovensko sa pred 23 rokmi stalo krajinou, kde výrobný podnik Askoll Slovakia, dcérska spoločnosť talianskej firmy Askoll, vyrobil prvý elektromotor. Hlavným zameraním spoločnosti je výroba univerzálnych (MCA) a indukčných elektromotorov (CIM), a od roku 2015 aj BPM (elektromotor s externým rotorom na báze permanentného magnetu). Ich odberateľom sú poprední svetoví výrobcovia bielej techniky ako Whirlpool, Indesit, Candy, Gorenje a mnohí ďalší. Výroba 80. miliónteho elektromotora je naplánovaná na júl 2016. Tým jubilejným bude práve motor BPM, do ktorého výrobných liniek investovala spoločnosť už viac ako 6 miliónov EUR. Napriek vyššej cene je prínosom pre zákazníka nižšia spotreba energií a nižšia hlučnosť a komplexnosť riadenia, ktoré nevyžaduje montáž dodatočných komponentov do práčky. "Jedná sa o bezuhlíkový motor na báze permanentného magnetu. Vyznačuje sa vysokým výkonom, nízkou hlučnosťou, energetickou nenáročnosťou, ako aj jednoduchšou kontrolou a ovládateľnosťou, nakoľko má zabudovanú aj elektronickú riadiacu dosku", povedal generálny riaditeľ Askoll Slovakia, Ing. Branislav Bračík. Askoll Slovakia sa zameriava na výrobu elektromotorov predovšetkým pre európsky trh, ale časť produkcie spoločnosti končí aj v severnej Afrike, či severnej a južnej Amerike. V rámci Európy je Askoll jeden z najväčších závodov s európskym vlastníctvom, ktorý dodáva elektromotory do bielej techniky. Podnik presťahoval v auguste 2012 výrobu do novo vybudovaných moderných priestorov závodu v Potvoriciach (okres Nové Mesto nad Váhom), kde majú zamestnanci možnosť pracovať s najnovšími technológiami odvetvia výroby elektromotorov. Nielen technológie sú lákadlom pre zamestnancov. Popri kvalitatívnom a technologickom zdokonaľovaní je práve stála pozornosť ľudskému faktoru kľúčom pre ďalší rozvoj spoločnosti. Askoll Slovakia zamestnáva viac ako 400 zamestnancov, ktorí pracujú v trojzmennej prevádzke so súčasným denným výstupom viac ako 12 000 kusov motorov. To v celoročnej prevádzke podniku predstavuje produkciu takmer 3 miliónov kusov elektromotorov. Podľa generálneho riaditeľa Askoll Slovakia, Ing. Branislava Bračíka, má Askoll so Slovenskom aj ďalšie plány. "Na jeseň tohto roku tu plánujeme zahájiť výrobu ďalšieho typu motora – EROD (BPM s interným rotorom), ktorý bude spĺňať najnovšie energetické normy EU.” S výrobou budú vytvorené aj nové pracovné miesta. V rámci diverzifikácie výrobného portfólia skupina Askoll vyvinula vlastný rad produktov elektrickej mobility (elektrický bicykel a elektrický skúter), na ktorej už v súčasnosti participuje aj Askoll Slovakia. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na Slovensku vyrobia 80. miliónty elektromotor do práčok

Cameron v Bruseli nepredložil plán rokovaní o brexite

Nemecká kancelárka Angela Merkelová po prvom dni summitu EÚ konštatovala, že výsledky referenda o brexite sú nezvratné.Brusel 29. júna (WebNoviny.sk) - Britský premiér David Cameron po prvej časti dvojdňového summitu EÚ v Bruseli v utorok večer uviedol, že lídri zvyšných 27 členských krajín počas rokovaní vyjadrili smútok a ľútosť nad rozhodnutím väčšiny britských voličov opustiť Úniu, ale tiež "univerzálny rešpekt" pred voľbou, ktorú prejavili občania Spojeného kráľovstva. "Naši partneri v EÚ sú naozaj smutní, že plánujeme opustiť túto organizáciu," povedal Cameron po skončení pracovnej večere s hlavami štátov a vlád členských krajín EÚ, na ktorej však nepredložil konkrétny časový plán rokovaní o odchode jeho krajiny z tohto bloku. Britský premiér označil utorňajšie rokovania za "pozitívne, konštruktívne, pokojné a cieľavedomé", pričom obe strany chápu potrebu usilovať sa "o čo najužšie vzťahy". Zároveň priznal, že ho ostatní lídri EÚ varovali, že nebude možné, aby Británia mala mimo EÚ všetky výhody členstva bez niektorých nákladov. BREXIT: BRITI ROZHODLI, VEĽKÁ BRITÁNIA OPÚŠŤA EÚ (online) Nemecká kancelárka Angela Merkelová po prvom dni summitu EÚ konštatovala, že výsledky referenda o brexite sú nezvratné. "Nevidím spôsob, ako by sa to dalo zvrátiť," uviedla Merkelová s odkazom na plebiscit z 23. júna ktorého výsledok označila za "smutnú udalosť". Podľa nej teraz nie je čas na zbožné priania. Zároveň za "dobrý krok" označila neformálny summit 27 štátov EÚ bez Británie, ktorý sa už v septembri uskutoční v Bratislave. Predseda Európskej rady Donald Tusk vniesol trochu upokojenia do situácie po brexite, keď citoval slová predsedu Európskej centrálnej banky (ECB) Maria Draghiho, ktorý bol pozvaný na summit ako hosť. Podľa Draghiho negatívny ekonomický dopad brexitu nebude až taký zlý, ako boli pôvodné obavy. ´ VŠETKO O BREXITE "Mario Draghi to dnes večer povedal úplne jasne. Negatívne účinky budú menej negatívne, než sme očakávali pred brexitom," povedal Tusk. Zároveň však pripomenul, že podľa šéfa ECB brexit povedie k podstatne nižšiemu ekonomickému rastu v Británii, čo môže mať negatívne dopady na vývoj v celom svete. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker po skončení prvého dňa summitu obvinil britských politikov stojacich za kampaňou o brexite, že nemajú konkrétny plán pre naplnenie svojich cieľov. "Tábor za odchod Británie z Únie nám absolútne nie je schopný povedať, čo vlastne chce," posťažoval sa Juncker pred novinármi. Šéf exekutívy EÚ zopakoval svoje predošlé stanovisko, že Londýn by mal čo najskôr začať s rokovaniami o odchode krajiny z EÚ, pretože Európania nemajú mesiace na sprostredkovanie a musia konať už teraz. "Chápem, že David Cameron potrebuje viac času, ale chceme, aby článok 50 Lisabonskej zmluvy bol čo najskôr aktivovaný," zdôraznil Juncker. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Cameron v Bruseli nepredložil plán rokovaní o brexite

Utečenec zo Sýrie našiel v skrini \'poklad\', všetko ohlásil

Čestný nálezca má teraz nárok na tri percentá hodnoty nálezu.Minden 28. júna (WebNoviny.sk) - Utečenec zo Sýrie objavil v Nemecku v skrini, ktorú dostal od istej charitatívnej organizácie, 50.000 eur v hotovosti a vkladné knižky, na ktorých bolo viac ako 100.000 eur. Migrant celý "poklad" vrátil na tamojšom úrade pre cudzincov, čím sa pre okresné mesto s 80.000 obyvateľmi v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko, ale aj pre tamojších mužov zákona stal "hrdinom dňa". Spomínané cennosti objavil 25-ročný muž v akomsi tajnom úkryte pod jednou z políc skrine, informovala tlačová agentúra DPA. Sýrčan v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Radio Westfalica priznal, že si uvedomuje, že by si väčšina ľudí peniaze nechala, a že ani on to s rozhodnutím nemal jednoduché. Napriek tomu sa rozhodol pre čestnosť. Som moslim a z koránu pre nás vyplýva, že máme robiť to správne a nesmieme si privlastniť nič, čo nám nepatrí, vyplynulo z jeho slov. Čestný nálezca má, ako informovala hovorkyňa mesta Minden, teraz nárok na tri percentá hodnoty nálezu, čo predstavuje viac ako 4500 eur. Popri tom si však zaslúži aj mimoriadne uznanie za svoj príkladný postup pri objavení takej veľkej sumy, čo predstavuje absolútnu výnimku, zdôraznila nemecká polícia. Sýrčan dorazil do Nemecka vlani na jeseň. V Mindene ho poznajú ako priateľského a skromného mladého muža, ktorý tam teraz navštevuje jazykový kurz, aby neskôr mohol študovať v spolkovej republike. Identita osoby, ktorá finančné prostriedky a vkladné knižky ukryla v skrini, je polícii medzičasom známa, kontakt s majiteľom sa však zatiaľ nepodarilo nadviazať. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Utečenec zo Sýrie našiel v skrini \'poklad\', všetko ohlásil

Video: Teroristi zabili na letisku v Istanbule desiatky ľudí

Útok na Atatürkovom letisku v tureckej metropole Istanbul vykonali traja samovražední atentátnici, ktorí sa priviezli k letisku v taxíku. ISTANBUL 28. júna (WebNoviny.sk) - Najmenej 36 mŕtvych si v utorok večer vyžiadal teroristický útok na Atatürkovom letisku v tureckej metropole Istanbul. V tejto bilancii nie sú zarátaní traja samovražední bomboví atentátnici, informoval v noci na stredu turecký premiér Binali Yildirim, ktorý letisko osobne navštívil. Podľa neho prvé náznaky poukazujú na to, že útok na najväčšie letisko Turecka vykonali prívrženci tzv. Islamského štátu (IS). Medzi mŕtvymi sú cudzinci aj Turci, dodal premiér. Obrazom: Na Atatürkovom letisku v Istanbule útočili teroristi Turecký minister spravodlivosti Bekir Bozdag predtým oznámil, že zranenia od ľahkých po ťažké utrpelo 147 ľudí. O štátnej príslušnosti obetí však oficiálne zdroje zatiaľ neinformovali. Podľa Yildirima útok vykonali traja samovražední atentátnici, ktorí sa priviezli k letisku v taxíku. Po vystúpení začali strieľať a následne sa vyhodili do vzduchu. Na otázku, či potenciálny štvrtiny útočník mohol uniknúť, odpovedal, že vyšetrovatelia takúto informáciu nemajú, ale zvažujú každú možnosť. Dvaja útočníci strieľali, tretí sa odpálil Nemenovaný turecký vládny zdroj predtým uviedol, že dvaja útočníci odpálili svoje výbušniny pri vchode k príletovej časti medzinárodného terminálu po tom, čo polícia začala na nich strieľať, zatiaľ čo tretí sa vyhodil do vzduchu na parkovisku. Na sociálnych sieťach sa však objavilo video zachytávajúce muža, ktorého prenikol až do terminálu, kde ho zasiahla policajná streľba, pričom po páde na zem pustil svoj samopal a ležiac odpálil výbušninu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval po útoku v Istanbule medzinárodné spoločenstvo na spoločný boji proti terorizmu. "Ak sa štátom a ľudstvu nepodarí spojiť svoje sily a viesť spoločný boj proti teroristickým skupinám, potom sa všetky scenáre, ktorých sa obávame, stanú jedného dňa realitou," uviedol Erdogan vo vyhlásení. Útok podľa neho nemá iný účel, než vytvoriť propagandu proti Turecku, v rámci ktorej sa prelieva krv nevinných ľudí a šíri strach. Turecko sa v uplynulom období stalo opakovane terčom útokov extrémistov, väčšinou kurdských militantov alebo prívržencov IS. Tejto skupine sa pripisuje aj útok z októbra 2015, ktorý si v Ankrare vyžiadal viac ako 100 mŕtvych. Letisko čiastočne obnovilo svoju prevádzku Po útoku Atatürkovo letisko, ktoré vlani odbavilo viac ako 60 miliónov cestujúcich, okamžite pozastavilo všetky prílety a odlety. Ešte počas noci letisko osobne navštívil turecký premiér Binali Yildirim a oficiálne ohlásil jeho znovuotvorenie. Podľa správ tureckých médií v stredu v skorých ranných hodinách na Atatürkovom letisku obnovili vybavovanie prichádzajúcich letov. Ako prvé tam pristáli lietadlá domácej spoločnosti Turkish Airlines. Prvé lietadlá Turkish Airlines a niekoľkých lokálnych aerolínií by mali z istanbulského letiska vzlietnuť okolo 09.00 h miestneho času (08.00 h SELČ). Cestujúci už boli vpustení do odletových hál. Letisko však bude v priebehu dňa pravdepodobne fungovať len v obmedzenom režime, keďže spoločnosť Turkish Airlines avizovala zrušenie viac ako 340 na dnes plánovaných letov. Postihnutým cestujúcim ponúkla stornovanie alebo preobjednanie leteniek na iný termín. Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) po útoku okamžite až do odvolania zrušil všetky lety amerických lietadiel z Istanbulu do USA a opačne. Ruská spoločnosť Aeroflot zrušila jeden dnešný let z Moskvy; ďalšie jej lietadlo, ktoré v utorok večer smerovalo do Turecka, sa vrátilo do ruskej metropoly. Po niekoľkých hodinách bol ráno zrušený aj úplný zákaz letov amerických lietadiel z Istanbulu do USA a opačne, ktorý vydal Federálny úrad pre letectvo (FAA). Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Teroristi zabili na letisku v Istanbule desiatky ľudí

Dážď prerušil program na Wimbledone, zápasy dohrajú

Na wimbledonskom turnaji v utorok rozohrali 14 súbojov a kompletne na stredu odložili 16.LONDÝN 28. júna (WebNoviny.sk) - Len približne 5 hodín z možných cca 9,5 sa vinou dažďa hralo v utorok na tenisovom grandslamovom Londýne na tráve vo Wimbledone. VŠETKY SPRÁVY A VÝSLEDKY Z WIMBLEDONU Z pôvodne naplánovaných 65 duelov 1. kola dvojhry mužov a žien (33+32, muži dohrávali jeden súboj z pondelka), napokon spoznalo v tento deň víťaza iba 35 stretnutí (21+14). Rozohrali 14 súbojov (8+6) a kompletne na stredu odložili 16 (4+12). Obrazom: Najkrajšie momenty z druhého dňa Wimbledonu Zo Slovákov postúpila do 2. kola Dominika Cibulková, nepodarilo sa to Daniele Hantuchovej a Martinovi Kližanovi (už v pondelok išli ďalej Lukáš Lacko a Jana Čepelová, neuspela Karolína Schmiedlová). Magdaléna Rybáriková prehráva s Kanaďankou Eugenie Bouchardovou 3:6, 1:2 s brejkom a má náskok 30:15 pri podaní súperky. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dážď prerušil program na Wimbledone, zápasy dohrajú

Z popradského letiska sa lieta aj do izraelského Tel Avivu

Na popradskom letisku privítali prvých cestujúcich z Izraela, otvorili aj charterové lety do Bulharska, Albánska i Grécka.POPRAD 28. júna (WebNoviny.sk) – Do portfólia letov popradského letiska počas aktuálnej letnej sezóny pribudli okrem tradičného charterového letu do bulharského Burgasu aj charterové lety do albánskej Tirany, gréckeho Araxosu a izraelského Tel Avivu. Prvé tri destinácie sú podľa vedenia letiska zamerané predovšetkým na cestujúcich zo Slovenska, ktorí letia za slnkom, morom a oddychom. Na letisku veria, že čísla počas tohto leta porastú. "Už od začiatku tejto sezóny sa snažíme udržiavať si v porovnaní s minulým rokom nárast počtu cestujúcich zhruba o päť percent a chceli by sme to dodržať aj v letnej charterovej sezóne. V minulom roku sme v rámci letných charterových letov prepravili 17-tisíc cestujúcich, tento rok by ich mohlo byť zhruba o dvetisíc viac," uviedol Ivan Hečko, riaditeľ obchodno-ekonomického úseku letiska Poprad – Tatry. Do Bulharska sa toto leto lieta tak ako po iné roky lietadlom spoločnosti Bulgarian Air Charter s kapacitou 164 miest. Do Albánska lieta letecká spoločnosť Adria lietadlom s 86 sedadlami a spoločnosť Travel Servis prevádzkuje lety do Bulharska a Grécka lietadlom typu Boeing 737 s kapacitou 189 alebo 148 miest. Letisko Poprad – Tatry otvorilo svoje brány pre dovolenkárov 17. júna, keď sa uskutočnil úvodný charterový let do rokmi overeného a obľúbeného Burgasu. Podľa vedenia letiska nielen domáci odchádzajú za dovolenkou do zahraničia, ale aj Slovensko s Tatrami sa stáva zaujímavou krajinou pre zahraničných turistov či dovolenkárov. Na letisku v utorok privítali prvých turistov z letu z Tel Avivu. Tatranci veria, že nové destinácie si nájdu priaznivcov nielen z radov miestnych cestujúcich, ale aj pasažierov prichádzajúcich z okolitých regiónov. Ako uviedla Andrea Žigová, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry, podtatranský región by sa mohol stať vyhľadávaným miestom pre letný oddych pre čoraz viac zahraničných turistov. Podľa jej slov ich už neláka iba zimná lyžovačka, ale aj prechádzky po rozkvitnutých turistických chodníkoch a príjemný wellnes v tatranských hoteloch. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Z popradského letiska sa lieta aj do izraelského Tel Avivu

K štartu predsedníctva v EÚ nasvietia Bratislavský hrad

Osvetlenie hradu je súčasťou troch podujatí, ktoré spoločne organizujú holandské veľvyslanectvo a slovenské ministerstvo zahraničných vecí.BRATISLAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - Na múroch Bratislavského hradu sa v noci zo štvrtka na piatok, teda na prelome júna a júla, budú premietať špeciálne projekcie. Upozornia na to, že Slovensko prevzalo predsedníctvo v Rade Európskej únie (EÚ) od Holandska. Ako ďalej agentúru SITA informovali zo sekretariátu predsedníctva SR v Rade EÚ Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, podujatie sa začne vo štvrtok 30. júna po zotmení, okolo 21:30. Na hradné múry premietnu výjavy z Holandska a zo Slovenska, vrátane prírodných scenérií, historických pamiatok, tradícií, inovácií, rôznych športov a príkladov politickej spolupráce. Jedna strana Hradu bude osvetlená slovenskými motívmi a druhá holandskými. Keďže Bratislavský hrad sa týči vysoko nad mestom, projekcie budú viditeľné na mnohých miestach v Bratislave, najmä v centre mesta a pozdĺž Dunaja. Svetelnú show organizuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v spolupráci s Veľvyslanectvom Holandského kráľovstva v Bratislave a s finančnou podporou spoločnosti Philips Slovakia,. Osvetlenie hradu je súčasťou troch podujatí, ktoré v rámci odovzdania predsedníctva spoločne organizujú Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva na Slovensku a Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Ďalšími budú výstava diel Joana Miróa a skupiny výtvarníkov CoBrA v Galérii Danubiana na vodnom diele v Bratislave - Čunove a vytvorenie kvetinového záhona v tvare loga slovenského predsedníctva pred historickou budovou Slovenského národného divadla v Bratislave. Výstavu slávnostne otvoria vo štvrtok 30. júna a kvetinové logo odhalia o deň skôr, v stredu 29. júna. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo K štartu predsedníctva v EÚ nasvietia Bratislavský hrad

Americká verzia Top Gear skončila po šiestej sezóne

Moderátori relácie veria, že sa program vráti na televízne obrazovky.BRATISLAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - Americká verzia motoristickej relácie Top Gear nebude pokračovať siedmou sezónou. Správu potvrdila produkčná spoločnosť BBC Worldwide North America po tom, čo o ukončení programu prostredníctvom sociálnej siete Facebook informoval jeden z moderátorov Rutlege Wood. "Nehovorím, že s Top Gear USA je koniec, no nebude viac vo vysielaní televízie History,” napísal a zároveň uviedol, že s ďalšími moderátormi, Adamom Ferrarom a Tannerom Foustom, dúfa, že sa relácia objaví na obrazovkách inej televízie. Relácia Top Gear USA odštartovala na obrazovkách televízie History v roku 2010, kde ju vysielali šesť sezón. O produkciu titulu sa starala spomínaná spoločnosť BBC Worldwide North America, ktorá je pobočkou britskej televízie BBC. Tá je tvorcom pôvodnej verzie programu. Britský Top Gear začali vysielať v roku 1977 ako konvenčný motoristický program, no v roku 2002 ho zmenili na zábavný formát, vďaka čomu získal popularitu na celom svete. Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.com. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Americká verzia Top Gear skončila po šiestej sezóne

Slovan v 1. predkole Európskej ligy remizoval v Albánsku

Počas celého duelu v albánskom Elbasane obe mužstvá vyslali na bránku súpera dovedna tri strely.TIRANA 28. júna (WebNoviny.sk) - Futbalisti Slovana Bratislava remizovali v utorkovom úvodnom stretnutí 1. predkola Európskej ligy 2016/2017 s albánskym tímom FK Partizani Tirana 0:0. Počas celého duelu v albánskom Elbasane obe mužstvá vyslali na bránku súpera dovedna tri strely, všetky v druhom polčase - domáci futbalisti dve a hosťujúci Slovan jednu z kopačky Adama Zreľáka v 67. minúte. Odveta je na programe vo štvrtok 7. júla, hrať by sa malo v Senici o 19.00 h. Do štvrtkového súboja vicemajstrov svojich krajín zasiahli aj brankár Ján Mucha či obranca Kornel Saláta, ktorí sa v nedeľu podieľali na osemfinálovom súboji slovenskej reprezentácie na ME 2016 proti Nemecku (0:3). Európska liga 2016/2017 - úvodný zápas 1. predkola - utorok - výsledok: FK Partizani Tirana (Alb.) - ŠK Slovan Bratislava 0:0 - odveta je na programe vo štvrtok 7. júla ŽK: 20. Fipi - 79. Schet, 86. Soumah, rozhodoval: Erez Papir (Izr.) Zostava Slovana: Mucha - Ligeon, Saláta, Sekulič, Burnet - De Kamps, Lásik (61. Savičevič) - Schet, Soumah, De Sa (76. Kubík) - Zreľák Hlasy trénerov (zdroj: oficiálny web Slovana Bratislava): Nikki Papavasiliou (tréner Slovana): "Tieto prvé zápasy v sezóne sú vždy náročné. Prípravu sme začali len pred tromi týždňami, takže forma našich hráčov ešte nie je stopercentná. O týždeň budeme v pripravenosti opäť o niečo ďalej. Potvrdilo sa, že Partizani má kvalitu i nebezpečných hráčov, ktorých sme dnes ustrážili. Vytvorili sme si niekoľko dobrých príležitostí, ale gól sme z nich nedali. Výsledok 0:0 z ihriska súpera nie je zlý. Teraz sa už zameriame na odvetu. Som si istý, že to bude iný zápas a verím, že v ňom vybojujeme postup." Klevis Dalipi (tréner Partizani Tirana): "Dôležité je, že sme neinkasovali. Vedeli sme, že Slovan má veľmi silné mužstvo. S výkonom nášho tímu som spokojný. Dal som príležitosť aj mladým hráčom, ktorí nesklamali. Mali sme niekoľko šancí, žiaľ, chýbalo nám šťastie. Na Slovensku sa budeme snažiť zopakovať výkon z dneška. Uvidíme, či to bude stačiť na postup do ďalšieho kola." Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovan v 1. predkole Európskej ligy remizoval v Albánsku

Rybáriková prehráva o set a brejk, zápas prerušili pre dážď

Vo štvrtej hre viedla Magdaléna Rybáriková na príjme 30:15, keď súboj s Kanaďankou Eugenie Bouchardovou prerušili pre dážď.LONDÝN 28. júna (WebNoviny.sk) - Slovenská tenistka Magdaléna Rybáriková prehráva 3:6, 1:2 s brejkom s Kanaďankou Eugenie Bouchardovou v utorňajšom zápase 1. kola dvojhry žien na treťom grandslamovom turnaji sezóny Wimbledone v Londýne (27. júna - 10. júla, celková dotácia 28,1 milióna libier, tráva). Vo štvrtej hre viedla Rybáriková na príjme 30:15, keď súboj prerušili pre dážď. Dohrávku napokon pre nepriazeň počasia odložili na stredu. VŠETKY SPRÁVY A VÝSLEDKY Z WIMBLEDONU Dvadsaťsedemročná piešťanská rodáčka Rybáriková, 94. v renkingu WTA, sa usiluje odplatiť o päť rokov mladšej finalistke medzinárodných otvorených majstrovstiev Anglicka 2014 Bouchardovej (48., bola však už aj v Top 5) prehru 4:6, 1:6, ktorú inkasovala v sezóne 2013 v 1. kole na tvrdom povrchu v Pekingu. Obrazom: Najkrajšie momenty z druhého dňa Wimbledonu Odporúčame: Murray si na úvod Wimbledonu v derby poradil s Broadym Serena s prehľadom zvládla úvodné kolo Wimbledonu Zverenkyňa Petra Hubera Rybáriková bola vlani v britskej metropole v 3. kole (podľahla Bieloruske Oľge Govorcovovej), pričom úvodnou miestnou prekážkou prešla až na ôsmy pokus v hlavnej singlovej súťaži. Nadviazala tým na 3. kolá z newyorských US Open 2008 a 2009, na Majors sa ešte neprebila ďalej. Pred desiatimi rokmi si Rybáriková v All England Lawn Tennis and Croquet Clube zahrala proti Dánke Caroline Wozniackej o titul vo dvojhre junioriek. Výsledky slovenských tenistiek a tenistov v 1. kole Wimbledonu: Kližan v prvom kole Wimbledonu neuspel, podľahol Kukuškinovi Hantuchová neuhrala ani set, na Wimbledone skončila Nevoľnost diváka Cibulkovú nestopla, na Wimbledone postúpila Schmiedlová nestačila v prvom kole Wimbledonu na Halepovú Lacko víťazne, v druhom kole Wimbledonu ho vyzve Karlovič Jana Čepelová postúpila do druhého kola Wimbledonu Dvojhra žien - 1. kolo: Eugenie Bouchardová (Kan.) - Magdaléna Rybáriková (SR) 6:3, 2:1 a 15:30 pri podaní Bouchardovej - prerušené pre dážď, dohrajú v stredu Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rybáriková prehráva o set a brejk, zápas prerušili pre dážď

Starosta Petržalky dostane minimálny plat, rozhodli poslanci

Doteraz zarábal Vladimír Bajan približne 4 300 eur, po novom bude jeho plat minimálny, čo je 3 162 eur.BRATISLAVA 28. júna (WebNoviny.sk) – Starosta bratislavskej mestskej časti Petržalka Vladimír Bajan bude mať nižší plat. Doteraz zarábal starosta približne 4 300 eur, po novom bude jeho plat minimálny, čo je 3 162 eur. Na utorňajšom zasadnutí petržalského zastupiteľstva o tom rozhodli miestni poslanci. S návrhom prišiel poslanec Peter Cmorej s tým, že chcel informáciu o tom, ako sa nakladá s majetkom mestskej časti. "Chceli sme vysvetliť kúpu auta Škoda Superb za 42-tisíc eur cez Elektronický kontraktačný systém," hovorí poslanec. "Zmluvu zrušili v pondelok, keď sa jeden obyvateľ sťažoval na to, ako obstarávame auto," pokračuje s tým, že starostu žiadal, aby túto kúpu vysvetlil na zastupiteľstve. Ako Cmorej doplnil, starosta už po niekoľkýkrát, keď sa preberali podobné veci, z rokovania zastupiteľstva odišiel a nevysvetlil, prečo zákazka bola vyhlásená iba na päť dní od 25. mája do 31. mája a prečo bola doba dodania auta iba desať dní od uzatvorenia zmluvy. Prvý zástupca petržalského starostu Ján Bučan dnes povedal, že celej kauze o aute nerozumie. "Staré auto sa pokazilo a bola snaha zistiť si, aké autá sú k dispozícii. Nakoniec sme žiadne nové auto nekúpili," poznamenal Bučan s tým, že niektorí poslanci chceli potrestať starostu za to, že si zisťoval, aké autá sú na trhu. "Bol to prieskum trhu a zistili sme, že nie je taká firma, ktorá by bola schopná splniť podmienky. Išlo tam hlavne o rýchlosť dodávky," ukončil Bučan. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Starosta Petržalky dostane minimálny plat, rozhodli poslanci

Bulharský premiér ponúkol Britom v krajine občianstvo

V Bulharsku žije okolo 7000 Britov. Zväčša dôchodcovia si zakúpili staré kamenice a domy z hliny na bulharskom vidieku.Sofia 28. júna (WebNoviny.sk) - Bulharský premiér Bojko Borisov ponúkol Britom žijúcim v jeho krajine, aby vzhľadom na výsledok nedávneho referenda o vystúpení ostrovnej monarchie z Európskej únie požiadali o bulharské občianstvo. Ich žiadosti by boli vítané, konštatoval predseda bulharskej vlády. Borisov podľa informácií tlačovej agentúry APA pripomenul, že po vstupe Bulharska do únie v roku 2007 sa v krajine usadilo množstvo britských občanov, ktorých počet sa ďalej zvyšuje. BREXIT: BRITI ROZHODLI, VEĽKÁ BRITÁNIA OPÚŠŤA EÚ Zväčša dôchodcovia si zakúpili staré kamenice a domy z hliny na bulharskom vidieku, vyplýva z informácií webového portálu informo.bg. Osobitne obľúbený je v ich radoch malebný región okolo historického mesta Veliko Tarnovo, ale aj čiernomorské pobrežie. Podľa informácií britskej ambasády v Sofii žije v Bulharsku okolo 7000 občanov Spojeného kráľovstva. Zatiaľ nevedno, či niektorí z nich požiadali o udelenie bulharského občianstva. Platná bulharská legislatíva umožňuje aj dvojaké občianstvo. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bulharský premiér ponúkol Britom v krajine občianstvo

Juraj Valach prežíva tragédiu, zomrela mu tehotná manželka

Cisárskym rezom sa podarilo zachrániť dvojičky - syna a dcéru, ale nie samotnú manželku slovenského hokejistu.BRATISLAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - Slovenský hokejový obranca Juraj Valach prežíva v súkromí tragické okamihy. V pondelok skonala jeho manželka Simona, podľa informácií sportky.sk jej praskla cievka v mozgu pri kolapse. Ten ju postihol v nedeľu v siedmom mesiaci tehotenstva. Previezli ju do nemocnice, kde sa lekárom podarilo cisárskym rezom zachrániť dvojičky - syna a dcéru, ale nie samotnú pacientku. Dvojica sa brala vlani a 21. júna oslavovala prvé výročie zväzku, upozornil portál Fakt24.sk. Dvadsaťsedemročný rodák z Topoľčian Juraj Valach dosiaľ pôsobil na klubovej úrovni vo Zvolene, nižších zámorských súťažiach, Detve, Brne, Slavii Praha, Slovane Bratislava a Chomutove. "Belasí" mu prostredníctvom svojho facebooku vyjadrili sústrasť. O tragédii ako prvý informoval Nový čas. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Juraj Valach prežíva tragédiu, zomrela mu tehotná manželka

Hra o tróny bude mať zrejme 73 epizód, tvrdia tvorcovia

Ak tvorcovia nezmenia minutáž, fanúšikovia a fanúšičky sa do konca seriálu dočkajú ešte trinástich častí.BRATISLAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - Seriál Hra o tróny (2011) bude mať zrejme 73 epizód. Tvrdia to tvorcovia obľúbeného titulu David Benioff a Dan Weiss. "Hovoríme o dvoch ďalších sezónach. Úplne na začiatku sme hovorili, že urobíme 70 až 75 hodín, a pri tom aj skončíme. Povedzme nateraz, že ich bude 73,” prezradil Benioff pre filmový portál Deadline. Finále šiestej sezóny, ktoré bolo 60. odvysielanou epizódou, uviedla televízia HBO v premiére v nedeľu. Doterajšie časti pritom trvali približne hodinu. Ak tvorcovia nezmenia minutáž, fanúšikovia a fanúšičky sa do konca seriálu dočkajú ešte trinástich častí. "Snažíme sa rozprávať súdržný príbeh s úvodom, jadrom a záverom. Poznáme záver už nejaký čas a teraz sa k nemu dostávame. Posledné zábery finále šiestej sezóny to ukázali,” uviedol Benioff. "To, čo nás bavilo od samého začiatku je, že to nemá byť neustále pokračujúci seriál, v ktorom sa budeme s každou sezónou pokúšať vytvoriť nové dejové línie. Chceli sme, aby to bol gigantický príbeh, no bez toho, aby sme ho zbytočne naťahovali a predlžovali o ďalších desať hodín alebo len preto, že ho ľudia stále sledujú. Chceli sme, že ak ho ľudia budú pozerať do konca, dá im súvislý príbeh. Definitívne ho smerujeme ku koncu,” vyjadril sa. Seriál sa pritom od piatej sezóny úplne odklonil od predlohy, knižnej série Pieseň ľadu a ohňa z pera Georgea R. R. Martina. Tvorcovia už totiž použili všetok materiál z doteraz vydaných kníh. "Teraz, po toľkých rokoch vo svete, ktorý George vytvoril, sme museli kráčať na vlastných nohách. Ak by sme to nedokázali, potom je to hanba pre nás. George nám dal neskutočný dar v podobe pravdepodobne najprepracovanejších postáv, aké som kedy videl v knihe. Ak by sme nedokázali pokračovať, nie sme správni ľudia, čo by mali robiť tento seriál,” vyjadril sa Weiss. "Je to zvláštny jav. Sme na území, kde idete sám a nemôžete sa viac spoliehať na napísaný materiál,” priblížil zasa Benioff. "Ako sa dostávame k záveru, dlho sme o tom diskutovali a získali sme lepší pohľad. Hneď ako sa dostaneme k definitívnemu finále, máme určité nápady o konci, ktoré vznikli organicky počas viac ako šiestich rokov,” povedal. Príbeh Hry o tróny sa odohráva vo fiktívnom svete Siedmich kráľovstiev na kontinentoch Západozem a Essos, kde v období podobnom stredoveku bojuje o Železný trón niekoľko urodzených rodín. Blíži sa však zima, ktorá môže trvať dlhé roky. Dej sa začína v čase, keď sa za slabo stráženou severnou Stenou aktivizuje armáda nekorunovaného kráľa Mancea Raydera a tiež desiví Bieli chodci. Za morom zas krásna Daenerys Targaryen túži po tróne, ktorý jej rodine patril dlhé roky, a na dosiahnutie svojho cieľa má nebezpečnú zbraň - tri draky. Siedmu sezónu Hry o tróny uvedie HBO na budúci rok. Informácie pochádzajú z webovej stránky www.deadline.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Hra o tróny bude mať zrejme 73 epizód, tvrdia tvorcovia

Tsipras: Únia si privodila krízu opovrhovaním demokraciou

Alexis Tsipras sa sporí s vedením EÚ, odkedy vlani vyjednal prísne podmienky poskytnutia ďalšej finančnej pomoci Grécku.Brusel 28. júna (WebNoviny.sk) - Kríza v Európskej únii po rozhodnutí Britov ukončiť svoje členstvo sa dala očakávať, keďže únia príliš dlho nedbala na základné princípy demokracie. Grécky premiér Alexis Tsipras to vyhlásil v utorok po príchode na summit EÚ v Bruseli, ktorého hlavnou témou budú práve dôsledky minulotýždňového referenda o vystúpení Británie. "Európa dospela k predvídateľnej kríze kvôli demokratickému deficitu, kvôli chýbajúcej sociálnej kohézii a solidarite," cituje Tsiprasove slová agentúra AP. Grécky líder zároveň vyjadril nádej, že výsledok britského referenda zapôsobí ako "budíček pre Európu". Odporúčame: Nemci hrozia Britom, ak obmedzia práva migrantov z Únie Video: Prečo ste ešte tu? Podpichoval Juncker Faragea Starosta Londýna žiada po brexite viac autonómie Tsipras sa sporí s vedením EÚ, odkedy vlani vyjednal prísne podmienky poskytnutia ďalšej finančnej pomoci Grécku. Európskym partnerom vtedy často vyčítal nedostatok otvorenosti. Podľa AP sú priamym útokom na politiku EÚ jeho slová o potrebe "nahradiť šetrenie rastom, nejednotu zbližovaním, nezamestnanosť slušnými pracovnými miestami a nekonečné rokovania za zatvorenými dverami transparentnosťou a demokraciou". K téme tzv. brexitu sa pred summitom vyjadrili aj ďalší prichádzajúci lídri vrátane dánskeho premiéra Larsa Lökkeho Rasmussena, ktorý podľa vlastných slov dúfa, že šéfa britskej vlády Davida Camerona prijmú kolegovia "s pochopením". Upozornil tiež na to, že skepticizmus voči EÚ nie je iba problémom Británie a že tamojšie udalosti "sa mohli odohrať aj inde". Dodal, že "má zmysel pripustiť, že Británia potrebuje čas" na rokovania o vystúpení z EÚ. Švédsky premiér Stefan Löfven sa naproti tomu priklonil k názoru, že "by bolo skvelé, keby nám Spojené kráľovstvo povedalo, čo chce, najrýchlejšie, ako sa bude dať". Očakáva sa, že Cameron, ktorý ohlásil svoje odstúpenie v najbližších mesiacoch, na summite povie, že rokovania o podmienkach vystúpenia Británie z EÚ by sa nemuseli začať skôr ako v októbri. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tsipras: Únia si privodila krízu opovrhovaním demokraciou

V Británii pokračuje vlna prípadov obťažovania imigrantov

Skupina britských mužov-belochov v Londýne začala kričať na tureckú rodinu len niekoľko blokov od parlamentu a slávnej veže Big Ben.Londýn 28. júna (WebNoviny.sk) - V Británii pokračuje vlna incidentov týkajúcich sa obťažovania prisťahovalcov, oznámených po hlasovaní britských voličov za odchod z Európskej únie. Informovala o tom v utorok tlačová agentúra AP. Skupina britských mužov-belochov v tričkách vyzývajúcich na "repatriáciu" prisťahovalcov v utorok v Londýne začala kričať na tureckú rodinu len niekoľko blokov od parlamentu a slávnej veže Big Ben. Odporúčame: Nemci hrozia Britom, ak obmedzia práva migrantov z Únie Video: Prečo ste ešte tu? Podpichoval Juncker Faragea Starosta Londýna žiada po brexite viac autonómie Adalet Abdullatif (28) z Istanbulu povedal, že rodina prišla navštíviť príbuzných a "ukázať našim deťom niektoré pamätihodnosti a turistické atrakcie". "Zrazu sa odnikiaľ vynorili títo muži, kričali na nás a vraveli nám, aby sme šli domov. Mysleli sme si, že na nás zaútočia. Bolo to strašné pre nás aj pre naše deti," uviedol Istanbulčan. V centre anglického mesta Manchester došlo ku konfliktu v električke, keď traja tínedžeri-belosi začali pokrikovať vulgárne urážky na istého muža a podľa očitého svedka mu hovorili, že bude vykázaný z Británie. V jednej chvíli hodila mládež do muža fľašu s tekutinou. Polícia oznámila, že v noci na utorok došlo k niekoľkým prípadom vandalstva a na londýnske budovy niekto načmáral xenofóbne nápisy. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Británii pokračuje vlna prípadov obťažovania imigrantov

Depetris opúšťa Spartak Trnava, Jež ukončil aktívnu kariéru

Róbert Jež má zdravotné problémy, s klubom sa dohodol na predčasnom ukončení kontraktu.TRNAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - David Depetris a Róbert Jež nebudú v sezóne 2016/2017 pôsobiť v slovenskom fortunaligovom klube FC Spartak Trnava. Argentínsky útočník Depetris v Trnave nepredĺžil zmluvu, skúsený stredopoliar Jež sa zasa rozhodol ukončiť aktívnu hráčsku kariéru. Informuje o tom oficiálny web Spartaka Trnava. David Depetris v sezóne 2015/2016 nastrieľal za Spartak 15 gólov, bol najlepším strelcom "andelov" a len tesne mu ušla koruna pre najlepšieho strelca Fortuna ligy, ktorú získal so 17 presnými zásahmi Gino van Kessel z AS Trenčín. Do Trnavy prišiel Depetris z Mexika, predtým hral aj za Sigmu Olomouc, Rizespor či AS Trenčín. "Spartak nevylúčil Davidov návrat v prípade, že sa nedohodne na novej zmluve inde," informuje web trnavského klubu. Tridsaťštyriročný Jež končí kariéru pre zdravotné problémy. Má totiž posunutú platničku, ktorá mu tlačí na nerv. So Spartakom mal zmluvu aj na sezónu 2016/2017. "Po dohode oboch strán dôjde k rozviazaniu kontraktu. Ježko, ako ho v kabíne spoluhráči prezývajú, sa s tímom nezapojil ani do letnej prípravy. So zranením laboruje od posledného zápasu uplynulej sezóny. Odvtedy absolvoval rôzne vyšetrenia," referuje web Spartaka. "Túto správu som oznámil majiteľovi, vedeniu klubu a vzájomne sme sa dohodli na ukončení spolupráce. Vzápätí som to oznámil trénerom a hráčom, s ktorými som sa rozlúčil v kabíne," uviedol Róbert Jež. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Depetris opúšťa Spartak Trnava, Jež ukončil aktívnu kariéru

Murray si na úvod Wimbledonu v derby poradil s Broadym

Duel Andyho Murrayho s Liamom Broadym bol prvým britským derby v singli mužov na veľkej štvorke od US Open 2006.LONDÝN 28. júna (WebNoviny.sk) - Britský tenista Andy Murray nasadený ako druhý triumfoval na krajanom s voľnou kartou Liamom Broadym za 102 minút jasne 6:2, 6:3, 6:4 v utorňajšom stretnutí 1. kola dvojhry mužov na treťom grandslamovom turnaji sezóny Wimbledone v Londýne (27. júna - 10. júla, celková dotácia 28,1 milióna libier, tráva). Pre miestneho šampióna zo sezóny 2013 to bolo premiérové derby na tomto podujatí. VŠETKY SPRÁVY A VÝSLEDKY Z WIMBLEDONU "Liam postupne hral čoraz lepšie, bojoval až do konca a predviedol zopár kvalitných vecí. Publikum je tu vždy veľmi férové, podporuje oboch aktérov a dokáže oceniť kvalitné údery," povedal Murray podľa BBC. "Nie je ľahké hrať proti niekomu, koho dobre poznáte, ale ja som si počínal okej," citovala víťaza The Associated Press. Obrazom: Najkrajšie momenty z druhého dňa Wimbledonu Opätovne Ivanom Lendlom trénersky vedený Murray mal na Centre Courte pomer "winnerov" a nevynútených chýb 31:18, zdolaný 22-ročný 235. hráč renkingu Broady skončil na hodnotách 17:22. Dvadsaťdeväťročný rodák zo škótskeho Dunblane Murray bude v 2. kole čeliť 32-ročnému Taiwančanovi Lu Jen-chsunovi (76.), s ktorým prehral na OH 2008 v Pekingu, odvtedy sa mu však trikrát revanšoval bez straty setu vrátane 2. kola medzinárodných otvorených majstrovstiev Anglicka 2013. Odporúčame: Serena s prehľadom zvládla úvodné kolo Wimbledonu Duel Murrayho s Broadym bol prvým britským derby v singli mužov na veľkej štvorke od US Open 2006, keď Tim Henman v 1. kole prekonal Grega Rusedského. Priamo v All England Lawn Tennis and Croquet Clube to bolo premiérové derby od 2. kola edície 2001, vtedy si spomenutý Henman poradil s Martinom Leem. Výsledky slovenských tenistiek a tenistov v 1. kole Wimbledonu: Kližan v prvom kole Wimbledonu neuspel, podľahol Kukuškinovi Hantuchová neuhrala ani set, na Wimbledone skončila Nevoľnost diváka Cibulkovú nestopla, na Wimbledone postúpila Schmiedlová nestačila v prvom kole Wimbledonu na Halepovú Lacko víťazne, v druhom kole Wimbledonu ho vyzve Karlovič Jana Čepelová postúpila do druhého kola Wimbledonu Murray teraz má na Majors štatistiku 17:1 proti domácim hráčom, stále jediný nezdar takéhoto typu mu privodil Francúz Gael Monfils na parížskom Roland Garros 2006. Už 5-násobný dobyvateľ prípravného podujatia v londýnskom Queen´s Clube Murray je spoludržiteľom vlaňajšieho Davis Cupu, úradujúcim olympijským šampiónom a dvojnásobným grandslamovým víťazom (aj newyorské US Open 2012). Na ostatných dvoch položkách veľkej štvorky prehral vo finále so Srbom Novakom Djokovičom. Súhrn výsledkov utorňajších stretnutí 1. kola dvojhry mužov na treťom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny Wimbledone v Londýne (27. júna - 10. júla, celková dotácia 28,1 milióna libier, tráva): Michail Kukuškin (Kaz.) - Martin Kližan (SR) 7:6 (7), 7:6 (5), 6:4 Andy Murray (V. Brit.-2) - Liam Broady (V. Brit.) 6:2, 6:3, 6:4 Stan Wawrinka (Švaj.-4) - Taylor Fritz (USA) 7:6 (4), 6:1, 6:7 (2), 6:4 Richard Gasquet (Fr.-7) - Aljaž Bedene (V. Brit.) 6:3, 6:4, 6:3 Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-12) - Ínigo Cervantes Huegun (Šp.) 6:4, 7:6 (5), 6:4 Roberto Bautista-Agut (Šp.-14) - Jordan Thompson (Aus.) 6:3, 6:3, 6:3 Nick Kyrgios (Aus.-15) - Radek Štěpánek (ČR) 6:4, 6:3, 6:7 (9), 6:1 Feliciano López (Šp.-22) - Rajeev Ram (USA) 7:6 (5), 6:4, 6:4 Viktor Troicki (Srb.-25) - Tristan Lamasine (Fr.) 6:4, 6:2, 6:2 Benoit Paire (Fr.-26) - Franko Škugor (Chor.) 3:6, 7:6 (2), 2:6, 6:3, 10:8 Joao Sousa (Portug.-31) - Dmitrij Tursunov (Rus.) 3:6, 7:6 (2), 4:6, 6:3, 7:5 Benjamin Becker (Nem.) - Facundo Bagnis (Arg.) 6:3, 6:3, 6:1 Dustin Brown (Nem.) - Dušan Lajovič (Srb.) 4:6, 6:3, 3:6, 6:3, 6:4 Juan Martín Del Potro (Arg.) - Stéphane Robert (Fr.) 6:1, 7:5, 6:0 Marcel Granollers-Pujol (Šp.) - Víctor Estrella-Burgos (Dom. rep.) 6:2, 6:4, 2:6, 6:4 Lu Jen-chsun (Taiw.) - Alexander Kudriavcev (Rus.) 6:4, 6:1, 6:4 John Millman (Aus.) - Albert Montanes (Šp.) 7:5, 4:6, 5:7, 6:4, 6:3 Juan Monaco (Arg.) - Taro Daniel (Jap.) 7:5, 4:6, 6:3, 6:2 Gilles Muller (Lux.) - Santiago Giraldo (Kol.) 4:6, 6:7 (3), 7:6 (5), 6:3, 15:13 - v pondelok prerušené pre tmu za stavu 11:11 v piatom sete Dennis Novikov (USA) - Luke Saville (Aus.) 4:6, 6:4, 7:5, 6:4 Albert Ramos-Viňolas (Šp.) - Vasek Pospisil (Kan.) 6:4, 3:6, 6:3, 6:4 Stretnutia 1. kola dvojhry mužov odložené na stredu: Dominic Thiem (Rak.-8) - Florian Mayer (Nem.) - pre dážď prerušené za stavu 1:2 na gemy a 15:15 pri podaní Thiema Ivan Dodig (Chor.) - Tomáš Berdych (ČR-10) - pre dážď prerušené za stavu 6:7 (5), 7:5, 1:6, 1:4 a 15:15 pri podaní Dodiga John Isner (USA-18) - Marcos Baghdatis (Cypr.) Fernando Verdasco (Šp.) - Bernard Tomic (Aus.-19) - pre dážď prerušené za stavu 6:4, 3:6, 3:6, 6:3, na začiatku piateho setu bude podávať Verdasco Alexander Zverev (Nem.-24) - Paul-Henri Mathieu (Fr.) - pre dážď prerušené za stavu 6:3, 6:4, 3:0, podávať bude Zverev Lucas Pouille (Fr.-32) - Marius Copil (Rum.) Federico Delbonis (Arg.) - Fabio Fognini (Tal.) Gastao Elias (Portug.) - Radu Albot (Mold.) - pre dážď prerušené za stavu 6:3, 2:6, 5:7, 1:2, podávať bude Albot Albano Olivetti (Fr.) - Matthew Barton (Aus.) - pre dážď prerušené za stavu 7:6 (7), 6:6 a v tajbrejku 5:5, podávať bude Barton Jiří Veselý (ČR) - Igor Sijsling (Hol.) - pre dážď prerušené za stavu 6:2, 6:4, 1:1, podávať bude Sijsling Donald Young (USA) - Leonardo Mayer (Arg.) - pre dážď prerušené za stavu 6:4, 0:2, Mayer na podaní vedie 30:15 Horacio Zeballos (Arg.) - Michail Južnyj (Rus.) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Murray si na úvod Wimbledonu v derby poradil s Broadym

Bratislava bude hostiť neformálny summit EÚ, oznámil Fico

V septembri sa bude konať v Bratislave neformálny summit 27 členských štátov EÚ.BRUSEL 28. júna (WebNoviny.sk) – Bratislava v septembri privíta na neformálnom summite premiérov a prezidentov 27 členských štátov Únie. Na brífingu pred začiatkom Európskej rady v Bruseli to skonštatoval premiér Robert Fico. O tejto možnosti Fico už podľa vlastných slov hovoril aj s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom. "Privítal som, že návrh, ktorý padol v diskusii, podporili predstavitelia Európskej únie. Dnes ho podporil aj predseda Európskej rady Donald Tusk a môžeme preto skonštatovať, že v septembri sa bude konať v Bratislave neformálny summit 27 členských štátov EÚ. Jednoznačná téma bude, čo bude ďalej s Európskou úniou," povedal premiér. Odporúčame: Marčeka pobúrili slová Fica, že by sme bez EÚ neprežili Európa bude po referende v Británii iná, tvrdí Robert Fico Dôvodom neformálneho summitu je, že podľa Fica Európa potrebuje diskusiu o svojej budúcnosti a je veľmi ťažké o tom neformálne diskutovať na riadnych zasadnutiach v Bruseli. "Potrebujeme zásadnú diskusiu o fungovaní Európskej únie, potrebujeme zásadnú diskusiu o fungovaní eurozóny, ale ťažko sa závery k takejto zložitej diskusii dosahujú na rôznych formálnych summitoch," vysvetlil. Ako ďalej uviedol, bolo by chybou len pozvať lídrov a nepripravovať sa na diskusiu. "Bolo by asi veľkou chybou očakávať, že sa stretne 27 premiérov a hláv štátov a dôjdu za niekoľko hodín k záverom. Preto napríklad na V4 sme sa dohodli, že ešte v lete spolu budeme hovoriť o vízii Európy, o tom, čo ďalej," dodal premiér s tým, že by bolo podľa neho dobré, aby práve V4 bola spomedzi štátov, ktoré vstúpili do EÚ v roku 2004, akýmsi lídrom v tejto diskusii. Premiér sa k otázke budúcnosti Škótska nechcel zatiaľ vyjadrovať, najprv si podľa neho treba vypočuť Davida Camerona a riešiť veci s chladnou hlavou. "Netlačil by som na pílu, ale ani by som nebol pomalý. Musíme nájsť rozumné tempo, ako sa dohodnúť," dodal premiér. Zdôraznil, že si treba uvedomiť, že Slovensko má 80-tisíc ľudí vo Veľkej Británii. "Budeme sa musieť postarať o týchto ľudí po tom, čo prestane platiť európska legislatíva na území Veľkej Británie. Aby neboli v polohe ľudí, ktorí majú menšie práva, aby neboli diskriminovaní. Sú tu ďalšie otázky, napríklad ako budú rozdelené európske inštitúcie," načrtol Fico ďalšie dôsledky brexitu. "Je niekoľko krajín, ktoré na svojom území nemajú európske inštitúcie, ale to sú tak významné organizácie, ako napríklad Európska banka pre obnovu a rozvoj, že bude o to obrovský záujem v rámci EÚ. Ja nechcem vnímať odchod Veľkej Británie ako príležitosť na trhanie koristi," povedal na otázku, či Slovensko bude mať záujem o to, aby nejaká inštitúcia pôsobila na Slovensku. Premiér takisto informoval, že v utorok večer by mali lídri schváliť závery Európskej rady. Tie podľa neho nie sú konfliktné. V stredu bude pokračovať neformálna diskusia lídrov k brexitu už bez Veľkej Británie. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bratislava bude hostiť neformálny summit EÚ, oznámil Fico

Kližan v prvom kole Wimbledonu neuspel, podľahol Kukuškinovi

Na veľkej štvorke zostáva osobným rekordom slovenského tenistu osemfinále newyorských US Open 2012.LONDÝN 28. júna (WebNoviny.sk) - Slovenský tenista Martin Kližan prehral s kazašským reprezentantom Michailom Kukuškinom za 170 minút síce v troch setoch, ale zároveň frustrujúco tesne 6:7 (7), 6:7 (5), 4:6 v utorňajšom stretnutí 1. kola dvojhry mužov na treťom grandslamovom turnaji sezóny Wimbledone v Londýne (27. júna - 10. júla, celková dotácia 28,1 milióna libier, tráva). Odnáša si 10 bodov do svetového rebríčka ATP a štartovné 30 000 libier pred zdanením. VŠETKY SPRÁVY A VÝSLEDKY Z WIMBLEDONU Rekonvalescent po štvrťročných problémoch s plantárnou fascitídou na pravej nohe Kližan povzbudzujúco odvrátil tri brejkbaly v rade hneď v prvom geme pri vlastnom podaní a sám využil prvú šancu na príjme v piatej hre. Kukuškin však z neskorších 2:4 preklopil na 5:4 a k tomu mal setbal na returne v desiatom geme. Nevyužil ho a nepremenil ani jednu možnosť v dvanástej hre. V tajbrejku Slovák mal manko 0:2, 1:4 aj 3:6, zlikvidoval však tri setbaly za sebou, dovedna ich v tej chvíli odstránil už päť. Šiesty eliminoval na servise za stavu 6:7, ale napokon predsa kapituloval. Obrazom: Najkrajšie momenty z druhého dňa Wimbledonu V druhej časti Kližan odvrátil dva jednotlivé brejkbaly v treťom geme a jednu hrozbu v piatom, neodolal však v siedmom. Následne predviedol okamžitý rebrejk a išiel aj na 5:4. Kukuškin v tejto "hojdačkovej" fáze preklopil na 6:5 a podanie, aj cez jeden svoj setbal sa však nevyhol ďalšej lotérii. V nej uspel, keď Slovák štvrtý raz inkasoval minibrejk. Keď naturalizovaný Kazach využil piaty brejkbal vo štvrtej hre tretieho dejstva a vzápätí sa posunul aj na 4:1, zdalo sa byť hotovo, Slovák však bojovne vyrovnal na 4:4. Neudržal si však servis v desiatom geme, čo už znamenalo koniec. Kukuškin zrealizoval štvrtý mečbal. Na esá vynikol 12:5 (dvojchyby 1:5), mal pomer "winnerov" a nevynútených chýb 45:44, zdolaný 35:58. Kližan zvládol 24 zo 44 zákrokov pri sieti (súper 9 z 19). Kazach dal iba 5 z 22 brejkbalov, súper 4 zo 7. Odporúčame: Murray si na úvod Wimbledonu v derby poradil s Broadym Serena s prehľadom zvládla úvodné kolo Wimbledonu Kuriozitou bolo, že Kukuškin si pri svojom prvom mečbale zranil koleno. Ošetrili ho a napokon musel odohrať už iba päť loptičiek. Podľa STZ však z dvorca odchádzal krívajúc a je otázne, či bude môcť nastúpiť na 2. kolo. "Kukuškin hral dobre. Čím lepší úder som mu dal, tým lepší mi vrátil. Keď som šiel na Wimbledon, nemal som žiadne očakávania. Počul som, ako rozprával Federer na tlačovke o tom, že sa tenisom baví. Aj ja sa snažím vnímať pri problémoch so zranenou nohou tenis inak. Chcem byť čo najviac fit a nechcem neustále riešiť víťazstvá a prehry. Ja som bol vždy súťaživý, aj nad Kukuškinom som chcel vyhrať. Teraz je však pre mňa dôležité, aby som bol zdravý a mohol hrať na turnajoch. Dnes ma problematická noha bolela viac, ako som čakal. Po zápase som šiel za českým fyzioterapeutom Michalom Novotným, s ktorým spolupracujem už tri roky. Potreboval by som viac trénovať i hrať, ale noha ma jednoducho nepustí. Challenger v Braunschweigu na budúci týždeň je otázny," povedal Martin Kližan pre web Slovenského tenisového zväzu (STZ). Ostatné výsledky slovenských tenistiek a tenistov v 1. kole Wimbledonu: Hantuchová neuhrala ani set, na Wimbledone skončila Nevoľnost diváka Cibulkovú nestopla, na Wimbledone postúpila Schmiedlová nestačila v prvom kole Wimbledonu na Halepovú Lacko víťazne, v druhom kole Wimbledonu ho vyzve Karlovič Jana Čepelová postúpila do druhého kola Wimbledonu Dvadsaťosemročný volgogradský rodák Kukuškin, 57. v hodnotení, nadviazal na úspech 7:6 (6), 7:5, ktorý proti Kližanovi (48.) dosiahol už pred šiestimi rokmi na antukovom challengeri v nemeckom Fürthe. Víťaz dvoch antukových challengerov zo začiatku tohto mesiaca Kukuškin (Prostějov, Moskva) bude v 2. kole hrať so španielskou štrnástkou "pavúka" Robertom Bautistom-Agutom. Kazach predvlani bol v All England Lawn Tennis and Croquet Clube v 3. kole. Dvadsaťšesťročný Petržalčan Kližan maródoval od polovice marca. V grandslamovom Paríži nedohral 1. kolo, predminulý týždeň bol v semifinále na antukovom challengeri v Poprade-Tatrách. Na veľkej štvorke zostáva osobným rekordom zverenca Martina Hromeca osemfinále newyorských US Open 2012, priamo v britskej metropole je to 2. kolo spred štyroch rokov. Na všetkých troch doterajších tohtoročných Majors sa ľavoruký bývalý 24. hráč hodnotenia Kližan lúčil už v 1. kole. Pred odchodom na zámorské "hardy" vrátane olympijských hier v brazílskom Riu de Janeiro ešte pred sebou má antukové podujatia ATP World Tour v chorvátskom Umagu a nemeckom Hamburgu. Dvojhra mužov - 1. kolo: Michail Kukuškin (Kaz.) - Martin Kližan (SR) 7:6 (7), 7:6 (5), 6:4 za 170 minút Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kližan v prvom kole Wimbledonu neuspel, podľahol Kukuškinovi

Tinkoff predstavil zostavu na Tour, tím potiahne aj Sagan

Okrem slovenského cyklistu Petra Sagana je ďalším lídrom tímu aj Španiel Alberto Contador.MOSKVA 28. júna (WebNoviny.sk) - Tinkoff ako posledný z osemnástich tímov WorldTour pozvaných na cyklistické preteky Tour de France (2. - 24. júla) oznámil nomináciu. V deväťčlennej zostave nechýbajú najväčšie hviezdy - prví dvaja jazdci v rebríčku WT úradujúci slovenský majster sveta Peter Sagan a španielsky vrchársky špecialista a sedemnásobný víťaz GrandTour Alberto Contador. Zostávajúcimi siedmimi cyklistami sú Rafal Majka, Roman Kreuziger, Matteo Tosatto, Michael Valgren, Robert Kišerlovski, Maciej Bodnar a Oscar Gatto. "Na Tour de France budeme mať dvoch lídrov - Contador pôjde na celkovú klasifikáciu a Sagan na šprinty. Contadora budú v kopcoch podporovať Majka, Kreuziger, Kišerlovski a Tosatto, kľúčovým mužom pre Sagana bude Gatto. Bodnara a Valgrena využijeme v rovinatých etapách na pomoc obom lídrom. Bodnar navyše dostane šancu na úspech v individuálnej časovke," uviedol majiteľ tímu Tinkoff Oleg Tiňkov počas prezentácie zostavy. Odporúčame: Obrazom: Program, výsledky, profily etáp Tour de France 2016 Contador vyhral Tour dvakrát Tridsaťtriročný Contador v tejto sezóne triumfoval na pretekoch Okolo Baskicka, po ktorých sa rozhodol, že budúci rok ešte bude pokračovať v kariére. Okrem toho bol celkovo druhý na Okolo Katalánska a Paríž-Nice. Tretie miesto obsadil na úvodnom podujatí sezóny Okolo Algarve. V generálke na Tour de France Critérium du Dauphiné skončil piaty. Na konte má tri etapové víťazstvá. Contador je dvojnásobným víťazom Tour, tešil sa v rokoch 2007 a 2009. "Bude to dôležitá Tour de France pre nás všetkých. Budeme chcieť na nej ukázať vďaku nášmu majiteľovi Olegovi Tiňkovovi, že nás podporoval dlhé roky. Som výnimočne motivovaný na tieto preteky, počas sezóny sme tvrdo pracovali ohľadom Tour de France. Dúfame, že všetko vyjde tak, ako si želáme," cituje Contadora oficiálna stránka Tinkoffu. Peter Sagan odštartoval tento rok v Argentíne na pretekoch Tour de San Luis, prvé víťazstvo prišlo koncom marca na klasike Gent-Wevelgem. O týždeň na to ovládol svoj prvý monument v kariére Okolo Flámska a na Paríž-Roubaix bol jedenásty. Potom zbieral etapové víťazstvá na Okolo Kalifornie (2x) a Okolo Švajčiarska (2x). Sagan môže získať piaty zelený dres v rade V nedeľu na majstrovstvách SR skončil na druhom mieste za bratom Jurajom. Peter Sagan sa na Tour de France bude pokúšať o zisk piateho zeleného dresu po sebe, v tejto sezóne vyhral bodovaciu súťaž na Tirreno-Adriatico a v Kalifornii. Dvadsaťšesťročný Žilinčan bude jediným slovenským cyklistom na najslávnejších pretekoch sveta v roku 2016. "Tour de France je jedným z vrcholov mojej sezóny. Verím, že v porovnaní s vlaňajškom dosiahnem etapové víťazstvo. Nemám špeciálne vybraný deň, v ktorom by som mohol uspieť, ale som presvedčený, že tohtoročná trasa ponúka etapy, ktoré vyhovujú môjmu jazdeckému štýlu. Samozrejme, zisk zeleného dresu je veľkou výzvou. Chladné a ťažké etapy vo Švajčiarsku ma poznačili, národné majstrovstvá tiež neboli jednoduché. Celý náš tím má veľké ambície, som si istý, že Alberto bude úspešný. Keď budem môcť, budem tam pre neho, aby som mu pomohol," dodal Peter Sagan pre tinkoffteam.com. V drese Tinkoffu sa na Tour de France predstavia tri majstrovské dresy. Dúhové tričko úradujúceho majstra sveta (Peter Sagan), tričko českého šampióna (Kreuziger) a tričko poľského šampióna (Majka). Poľský majstrovský dres bude mať na sebe aj Bodnar, ale len v individuálnej časovke. Nominácia tímu Tinkoff na prestížne cyklistické preteky Tour de France, ktoré sa uskutočnia v júli 2016 vo Francúzsku: Alberto Contador (Šp.), Peter Sagan (SR), Rafal Majka (Poľ.), Roman Kreuziger (ČR), Robert Kiserlovski (Chor.), Maciej Bodnar (Poľ.), Oscar Gatto (Tal.), Matteo Tosatto (Tal.), Michael Valgren (Dán.) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tinkoff predstavil zostavu na Tour, tím potiahne aj Sagan

Recept dňa

Skorocelový med

30 g napoly usušených skorocelových listov
25 ml čistého liehu
225 ml vriacej vody
300 g kryštálového cukru

Skorocelové listy natrhajte a zalejte liehom. Keď lieh vsiakne do listov, pridajte vriacu vodu a nechajte za občasného premiešania 24 hodín stáť. Potom kvapalinu pretlačte zľahka cez plátno, pridajte cukor, zvarte a naplňte do fľaštičiek. Zazátkujte a uložte na tmavé a chladné miesto. Užívajte po lyžičkách pri zápaloch horných dýchacích ciest.

Dobrá rada

Preosiaty popol z dreva

vám dobre poslúži na čistenie kovov a plechov.

Stavebník

Výstavba záhradného grilu, krbu, udiarne

Výstavba záhradného krbu alebo grilu má svoje zákonitosti a dôležité postupy. Bez nich by sa poveternostné podmienky, predovšetkým voda a mráz, mohli nepriaznivo podpísať na vzhľade i funkčnosti stavby. Pre pevný záhradný gril či kozub je vhodné vykopať jamu do nezamŕzajúcej hĺbky (podľa oblasti asi 60-80 cm), vysypať ju štrkom (ako drenážou) a na ňom vybetónovať základovú dosku alebo základový rám.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Kontakt O nás Reklama
lang